Zázvor na desať spôsobov: naozaj je taký zdravý a čomu všetkému prospieva?
4 min čítaniaTáto kvitnúca rastlina, ktorá pochádza z juhovýchodnej Ázie, patrí v skutočnosti medzi najchutnejšie korenia na planéte a má mnohé pozitívne účinky na naše telo. Vedeli ste, s čím všetkým vám zázvor, ľudovo nazývaný ďumbier môže pomôcť?
Pomocník v tehotenstve
Asi najčastejšie sa používa zázvorový čaj, ktorý je účinný pri prechladnutí či boľavom hrdle. Je však veľmi dobrý a účinný aj na trávenie, pomáha dokonca aj pri chudnutí. Ak trpíte rannými nevoľnosťami, prípadne napínaním na vracanie po určitom type operácie či chemoterapiách, určite by ste mali siahnuť po zázvore. Najviac sa však osvedčil práve pri spomínanej tehotenskej nevoľnosti. Štúdie dokázali, že už 1-1,5 gramu zázvoru dokáže výrazne znížiť príznaky nevoľnosti.
Aj na pohybové problémy
Jedinečná vôňa a chuť zázvoru pochádza v skutočnosti z jeho prírodných olejov, z ktorých je najdôležitejší gingerol. Ten je zodpovedný za mnohé liečivé vlastnosti zázvoru. Podľa výskumov má tiež silné protizápalové a antioxidačné účinky. Pomôže vám dokonca aj pri osteoartróze, kedy ide o degeneráciu kĺbov v tele, ich bolesti a stuhnutosti. Ľudia, ktorí užívali zázvor, zaznamenali pri tejto diagnóze výrazné zníženie bolesti a invalidity.
Súčasť teplej kuchyne
Aby toho nebolo málo, zázvor vám môže dokonca aj pomôcť od bolesti pri prvých troch dňoch menštruácie. Tak isto vám zníži aj zlý cholesterol a môže zlepšiť funkciu mozgu, čím chráni pred Alzheimerovou chorobou. Zlepšuje totiž reakčný čas a pracovnú pamäť. Jeho protizápalové účinky vplývajú tiež na to, že brzdí rast rôznych typov baktérií. Pomáha tak znížiť riziko infekcií. Spomínaný gingerol zasa môže pomôcť predchádzať rakovine. Zázvor pri tom nemusíte užívať len v čaji – dá sa pridávať aj do jedla. Vyskúšajte napríklad chutnú mrkvovo-zázvorovú polievku, alebo si urobte kurča či lososa na zázvore, fantázii sa medze nekladú!