Vyhadzujete kôstku z avokáda? Možno robíte chybu
4 min čítaniaUrobili ste si guacamole alebo ste použili avokádo do šalátu a ostala vám kôstka? Možno ste si automaticky zvykli vyhodiť ju, ale vedeli ste, že v skutočnosti môže byť vám a predovšetkým vášmu zdraviu ešte užitočná?
Prevencia aj proti rakovine
Antioxidanty sú všeobecne považované za látky prospešné pre náš imunitný systém, a tak veľmi vyhľadávané a obľúbené. Kôstka z avokáda obsahuje viac, než 70 % antioxidantov, pretože sa nachádzajú aj v celom avokáde. Okrem toho, že vám pomôžu predísť kardiovaskulárnym ochoreniam, regulujú krvný tlak a zabraňujú mŕtvici, pôsobia aj protizápalovo. Kôstka z avokáda dokonca obsahuje rovnako, ako zelený čaj, aj polyfenoly, čo sú mikroživiny hrajúce úlohu pri prevencii rakoviny a spomínaných kardiovaskulárnych ochoreniach.
Riziká a nepriaznivé účinky
Ak vám chýba draslík, kôstka je tiež riešením. A čím mladšie alebo menej zrelé avokádo je, tým je obsah draslíka vyšší. Možno ste počuli aj o negatívnych dôsledkoch konzumácie kôstky z avokáda a iných druhov ovocia. Existujú totiž obavy, že rastlinné zlúčeniny v semene avokáda môžu byť škodlivé. Zatiaľ sa však testy na tieto účinky robia iba na zvieratách a bolo dokázané, že kôstka z avokáda, ale len vo veľmi vysokých dávkach, je škodlivá pre myši a potkany. Nie je známe, či majú podobný účinok aj na ľudí.
Najlepšie chutí pomletá
Ako teda kôstku z avokáda konzumovať, ak ste sa pre to rozhodli? Najlepšie je ju vysušiť (napríklad aj v rúre), následne rozrezať a pomlieť. Prášok môžete potom využiť v smoothie, čaji, omáčke alebo dresingu. Okrem konzumácie vám však kôstka môže pomôcť napríklad aj na boľavý zub – stačí, ak z nej kúsok odrežete a priložíte ho na boľavé miesto. Pomôcť môže aj kloktanie vychladnutým čajom, ktorý urobíte z usušenej a postrúhanej kôstky. Tak isto vám môže kôstka pomôcť aj pri zmiernení svrbenia podráždenej pokožky. Semená jednoducho rozdrvte a nechajte týždeň lúhovať v olivovom oleji. Po prefiltrovaní ho môžete aplikovať na postihnuté miesto.