Ut. 22. okt 2024

MegaPortal.sk

Lifestyle, bývanie, zdravie magazín

Eco-friendly nakupovanie – dá sa to?

4 min čítania

Hrozivé klimatické zmeny sa dejú takmer každý deň. Veľa z nás sa ich snaží zvrátiť zmenami v domácnosti, ako je napríklad separovanie, ale možno ste nevedeli, že začať sa správať ekologicky môžete už predtým, než držíte v ruke odpadok. Kedy? No predsa pri nakupovaní!

Eco-friendly nakupovanie – dá sa to?
(zdroj: unsplash.com)

Nemusíte prestať nakupovať

Hlavným cieľom ekologického nakupovania je zanechávať čo najmenej odpadu a kupovať produkty, ktorých výroba v čo najnižšej miere zasahuje do prírody. Ide o trvalo udržateľné nakupovanie, takže jeho cieľom by mal byť čo najmenej negatívny vplyv na prostredie okolo nás. Najväčším omylom je myslieť si, že pri ekologickom nakupovaní musíte teda úplne prestať nakupovať – tento spôsob nakupovania však smeruje k tomu, aby ste pri výbere produktov boli opatrnejší, a tým pádom nakúpili menej. Ušetrí to nielen vašu peňaženku, ale aj ochráni životné prostredie, čo je ešte výhodnejšie.

Dajte veciam druhú šancu

Najlepšie je začať pri lokálnych dodávateľoch. Vyberajte si produkty od spoločností, obchodov a ľudí, ktorých máte k svojmu bydlisku čo najbližšie. Keď si často objednávate veci z ďalekých krajín, ktoré sem musia byť doručené letecky alebo loďou, práve pri tomto spôsobe dopravy dochádza k vypúšťaniu skleníkových plynov a tým pádom znečisťovaniu. Stavte na použitý, alebo recyklovaný tovar – nakupovať v second-hande je dnes naozaj veľmi trendy. Práve textilná výroba totiž môže približne za 20 % celkového svetového znečistenia vody.

Poobzerajte sa po bazároch

Aj nábytok do veľkej miery zaťažuje životné prostredie. Nenechajte sa zlákať na lacné, a tým pádom aj nekvalitné kusy nábytku, ktoré vás rýchlo omrzia, prípadne sa rýchlo pokazia a vy budete musieť kupovať nové. Zrecyklujte svoj starý nábytok, prípadne sa poobzerajte po bazároch, kde častokrát nájdete aj veľmi štýlové a originálne kúsky. A posledná rada na záver: vyhnite sa impulzívnemu nakupovaniu. Stačí si predtým, než niečo kúpite, položiť tieto tri otázky: Naozaj to doma potrebujeme? Nemáme už náhodou niečo podobné? Akú výhodu mi tento produkt poskytne oproti tomu staršiemu, čo mám doma?