Chcete stavať vínnu pivničku? Pripravte si aspoň minibager
5 min čítaniaStavba vínnej pivničky má svoje špecifiká a od pivnice na skladovanie ovocia alebo zeleniny sa líši v niektorých detailoch. Je tiež niečo náročnejšia a ak pri nej nechcete „vypľuť dušu“, budete potrebovať vhodné stavebné stroje ako napr. minibager. Prečítajte si, na čo si pri nej dať pozor.

Základom je správna teplota a vlhkosť
Pri plánovaní výstavby by ste si mali premyslieť, na čo všetko vám má pivnica slúžiť. Ak patríte medzi milovníkov vína a chcete skladovať archívne kúsky v čo najlepších podmienkach, nebudete môcť robiť príliš veľa kompromisov.
Pre víno je najdôležitejšia správna teplota, ktorá by mala byť v rozsahu 8 – 15 °C. Teplota by mala byť stabilná a bez väčších výkyvov. Veľmi dôležitá je aj správna vlhkosť v pivničke, ktorá by mala byť v rozmedzí 60 – 75 %. Pri príliš nízkej vlhkosti totiž začína korok vysychať – víno by sa v takom prípade dostalo do styku so vzdušným kyslíkom a začalo by oxidovať.
Práve kvôli teplote nie je výstavba vínnej pivničky pod (vykurovaným) domom dobrý nápad, lepšia je samostatná pivnička na pozemku. Nemali by ste v nej usporadúvať ani dlhotrvajúce posedenia s priateľmi. Ľudské telo totiž vyžaruje teplo, v dôsledku čoho by mohla stúpať okolitá teplota. To by malo na kvalitu vína negatívny vplyv.
Tip pre vás:
Z dôvodu možného vysychania korku by ste mali vínne fľaše skladovať vždy naležato. Bez ohľadu na to, či to bude v pivnici alebo vo vinotéke.
Práca pre minibager a ďalšie stavebné stroje
Vínnu pivničku by ste teda mali stavať mimo obývaných stavieb. Ak to nie je možné, môže vám pomôcť dostatočne kvalitná vrstva izolácie od stropu. Bočné steny a podlahu neizolujte, inak nemusíte dosiahnuť potrebnú vlhkosť.
Pre dosiahnutie ideálnej teploty počítajte s tým, že nad ňou budete potrebovať aspoň 2 m vrstvu zeminy. Ideálnym miestom je teda svah. Realizovať výkopy takého rozsahu však nie je práca pre krompáče a lopaty. Nechajte to radšej na minibager alebo bager. Po vymurovaní pivnice môžete využiť tieto stavebné stroje aj na dodatočné úpravy pozemku.
Výhodou takej pivničky sú nulové náklady na prevádzku (preto sa jej hovorí aj pasívna). Ak nemáte k dispozícii vhodné miesto, môžete ísť aj cestou tzv. aktívnej pivnice. Tá je vybavená chladiacim ageregátom, ktorý sa o optimálnu teplotu postará po celý rok. Počítajte však s nákladmi na prevádzku v podobe elektriny.
Nemíňajte peniaze, pomôže vám požičovňa stavebných strojov
Na výstavbu akejkoľvek pivnice by ste mali mať po ruke vhodné stavebné stroje. Ide to aj bez nich, je to však otrocká práca, ktorá vám zožerie stovky hodín času – s minibagrom pivnicu vykopete za deň. Do strojov nemusíte investovať tisíce eur. Lacnejším riešením pre podobné situácie je požičovňa stavebných strojov.
Komerčný článok